Super Mario Odyssey 64

Skończyłeś już ponad 100 razy Super Mario 64? Szukasz nowych przygód na miarę oryginału? I uwielbiasz typową dla tej gry stylistykę i fizykę poruszania się postaci? Świat mod’ow do gry Super Mario 64 oferuje bardzo bogaty wybór fanowskich modyfikacji. Mówiąc modyfikacji mam na myśli zupełnie nowe plansze, ale też i ruchy, umiejętności, postacie przeciwników, zagadki i setki kolejnych gwiazdek do zebrania. A poziom wykonania poziomów i pomysłowość często może być powodem do zazdrości ze strony współczesnych twórców platformówek 3D!

Znany z tworzenia bardzo ciekawych i pomysłowych modyfikacji Kaze Emanuar wydał swój najnowszy hack Super Mario Odyssey 64. Jest to modyfikacja bazująca na najnowszej grze Super Mario Odyssey na Switch. Tworząc ten mod, udało się wykreować swego rodzaju de-make, dając graczom możliwość zapoznania się z tą wersją Mario, tak jakby wyszła w czasach Nintendo 64. Przeniesienie tej współczesnej produkcji na silnik gry z 1996 roku to zapewne nie lada wyzwanie. To co udało się uzyskać w ramach możliwości jakie oferuje silnik gry z Super Mario 64 jest imponujące. Stylistyka poziomów naprawdę robi wrażenie. Kaze Emanuar odtworzył wiele światów, a poziom szczegółowości jest niesamowity i bez problemu każdy rozpozna Sand Kingdom, Wooded Kingdom, Cap Kingdom oraz Cascade Kingdom. Oczywiście pod względem technicznym poziomy te nie mają porównania do oryginału na Switch, ale same w sobie są wspaniale wykonane, wizualnie cieszą oczy i są zróżnicowane. Na mnie największe wrażenie zrobił jednak Sand Kingdom. Drugim takim genialnym poziomem jest Cascade Kingdom, ale tam nie dałem rady dotrzeć…całego modu też nie przeszedłem. Muszę poćwiczyć sprawność palców, bo pewne fragmenty gry są dla mnie nie do przejścia. Podobno według autora w grze zawarte zostało 80 księżyców do zebrania.

Jump Up, Superstar!

Super Mario Odyssey 64 to bardzo ambitna próba przeniesienia plansz i rozgrywki ze Switch’a w realia gry z Nintendo 64. I co? I udało się to wyśmienicie! Bo jeżeli spodziewacie się odtworzonych tylko plansz to jest mało. Odzwierciedlono postacie, nowe ruchy i umiejętności. Kluczowym szczegółem, który został wiernie odtworzony tutaj, jest mechanika wykorzystywania przez Mario jego czapki. Czyli elementu, który jest motywem przewodnim oryginalnej gry. Wykreowany mod zawiera zdolność Mario do przejmowania wrogów za pomocą rzutu czapką, a następnie korzystania ze zdolności tych wrogów. Przejmowanie kontroli sprawdza się dobrze i bardzo urozmaica rozgrywkę. Wcielimy się w znane postacie takie jak Goombas, czy pocisk z armaty, ale także w te które pojawiają się dopiero w Odyssey, takie jak czołg czy dzięcioł. To jedna z większych zalet tej modyfikacji, bez której nie miałoby sensu odtwarzanie samych poziomów. Świetnie zdołano przenieść mechanikę wcielania się w inne postacie, a także  skakania na czapce. To drugie pozwala naprawdę dostać się w miejsca, które były by normalnie poza naszym zasięgiem. Odtworzono także umiejętność turlania się, która idealnie sprawdza się w pustynnej Sand Kingdom. Wszystko to wyszło bardzo zgrabnie, a gameplay daje rade.
Jedynym mankamentem na który mogę ponarzekać to poziom trudności, który stawia poprzeczkę wysoko. Mnie udało się dotrzeć do Cap Kingdom, dalej już nie byłem wstanie opanować małpich zdolności skakania na duże odległości. Po prostu już utknąłem. Jednak zdobycie wielu gwiazdek wymaga ćwiczenia i dużej zręczności, przez co zamiast bawić się, gra meczy i jest za trudna.

 

Jak zagrać w ten mod?

Po pierwsze trzeba zaopatrzyć się w ROM z wersją USA gry Super Mario 64. Następnie ściągnąć łatkę modyfikującą oryginalną grę i przy pomocy programu dopiąć łatkę do gry. Można to wykonać przy użyciu tego prostego programu dostępnego tutaj w przeglądarce internetowej.
Poniżej zwiastun i link do łatki znajdujący się w opisie filmu.


Cały ten mod do gry Super Mario Odyssey tylko pokazuje, że do zrobienia dobrej gry nie potrzeba next-genowej grafiki. Potrzebne są dobre pomysły i ciekawy gameplay.

@ Valoo

Komentarze

Szukaj